A plakk a fogak felszínén kialakuló, illetve az íny alatt megbúvó lepedék, amely ételmaradékokból, elhalt hámsejtekből, nyálból képződik, és a baktériumok igen kedvelt közege a szájüregben. A felszínről rágás közben is kopik a dentális plakk, azonban a fogak egymásra néző felszínén, illetve az örlők és kisörlők barázdáiban, az íny alatt felhalmozódhatnak, eltávolításuk nehéz. Elmondjuk, mit tehetünk a lepedék lerakódása ellen, hogyan őrizhetjük meg fogaink egészségét hosszú távon is.
Miért fontos a megfelelő szájhigiénia, és a dentális plakkok alapos eltávolítása?
Az evés után, szájban elszaporodó baktériumok egy része hasznos, hiszen segít lebontani a táplálékot, ez az emésztési folyamat kezdetét jelenti. Azonban a többi, nem hasznos baktériumok a nyálból nyerve táplálékot, gyors szaporodásba kezdenek, és az ételmaradékokkal karöltve szép kis lepedéket, plakkot képeznek a fogfelszínen és az íny alatt, illetve akinek szabálytalan a fogsora, számíthat arra, hogy a nehezen tisztítható helyeken fokozott lesz a plakkok képződése. A fogszabályozó is kedvez a plakkok és a baktériumok felhalmozódásának.
Ha nem tisztítjuk fogainkat hatékonyan, akkor a plakk néhány óra alatt elmeszesedik, és kialakul a fogkő, amit már csak a forgorvos tud eltávolítani a megfelelő ezközökkel. A fogkő pedig melegágya a különböző ínybetegségeknek, fogszuvasodásnak. Az elhanyagolt fogápolás következtében megkezdődik az ínysorvadás folyamata, ami pedig végül a fogak elvesztéséhez vezethet. A szájban lévő gyulladások további betegségek okozói lehetnek. Így a plakkok elleni küzdelem legkevésbé sem csak esztétikai kérdés.
Hogyan lehet megelőzni a dentális plakk kialakulását?
A fogak alapos, naponta kétszeri tisztítása a nulladik pont. Az alapos, legalább kétperces fogmosás segít abban, hogy eltávolítsuk a lepedéket, és ne képződhessen belőle fogkő. Az alapos, mechanikus tisztítás mellett természetesen az sem mindegy, hogy milyen szájhigiéniai termékeket használunk.
Egy minőségi összetevőkből készült fogkrém és szájvíz együttes használata megtöbbszörözi a fogmosás hatékonyságát, és gondoskodik a száj megfelelő PH értékéről is, így felvéve a harcot a káros baktériumok túlszaporodása, és a lepedék képződése ellen.
Milyen természetes hatóanyagok járulnak hozzá a megfelelő szájhigiéniához?
- Teafa: Az egyik legerősebb antibakteriális hatású hatóanyag. Gyulladásgátló, fertőtlenítő, gombaölő tulajdonságokkal segít a fogápolásban.
- Zsálya: Csökkenti a gyulladást a szájüregben, és erősíti a fogínyt.
- Ehinacea: Antioxidáns hatású, segíti a sebgyógyulást, afták esetén is hatékonyan bevethető.
- Kamilla: Az egyik legsokoldalúbb gyógynövényünk. Nem csak antibakteriális és gombaölő hatásáról ismert, de terpén, kumarin, és azulén tartalma a gyulladások esetén rendkívül hatékonyan alkalmazható.
A Curasept Ecobio termékei megfelelnek a legszigorúbb követelményeknek, és a legmodernebb elvárásoknak is. Hiszen a termékek megalkotásakor a legújabb kutatási eredményeket ötvözték az évszázadok óta hatékonyan használt gyógynövények erejével, így akkor is beépíthetjük a szájhigiéniai rutinunkba, ha mentol és fluorid, valamint SLS (sodiumlauril szulfát) és SLES (sodiumlaurét szulfát) mentes, homeopátiás kezelés során is alkalmazható fogkrémet és szájvizet szeretnénk használni.
A Curasept Ecobio fogkrém növényi kivonatokkal segít a nyálkahártya egészségének fenntartásában, és a lepedékek elleni küzdelemben. A Curasept Ecobio szájöblögető szintén mentol és fluroidmentes, igy használható homeopátiás készítmények alkalmazása mellett is. Fertőtlenít és nyugtat, segít megelőzni a lepedékképződést, valamint eukaliptusz és édeskömény tartalmának köszönhetően frissíti a leheletet.