Mire figyeljünk fogászati műtétet követően?
- A legfontosabb, hogy amíg hat az érzéstelenítő, ne együnk és inni is csak kortyonként, óvatosan szabad, mert megnő a félrenyelés veszélye, vagy a nyelvünkbe, ajkunkba haraphatunk.
- A műtétet követő első napok rendkívül fontosak a komplikációk elkerülésének érdekében. Abeavatkozás után legalább 2 napig pihenjünk, ne végezzünk semmi megerőltetőt, ne emeljünk nehezet, ne hajolgassunk.
- A tej és tojás tartalmú ételeket érdemes kerülni pár napig, mert táptalajt biztosítanak a baktériumoknak, elősegíthetik a seb elfertőződését.
- Nem szabad dohányozni, kávézni, forró italokat, alkoholt inni 2-3 napig, mert lelassítják a sebgyógyulást, irritálhatják a sebet.
- Fogat csak puha sörtéjű fogkefével mossunk, de a friss műtéti sebet kerüljük el.
- A sebet szívogatni nem szabad, öblögetni közvetlenül a műtétet követő 8-10 órában tilos, utána a sebgyógyulást elősegítő szerekkel, óvatosan kifejezetten ajánlott.
Milyen esetben érdemes felkeresni az orvost, milyen tünetek nem számítanak normálisnak fogászati műtétek és beavatkozások után?
Általában 2 héttel a szájsebészeti beavatkozás, műtét után amúgy is szokott lenni egy kontrollvizsgálat, illetve varratszedés, ha szükséges. Azonban van pár tünet, amit nem szabad félvállról venni, és feltétlenül keressük fel a kezelőorvosunkat, ha ezeket tapasztaljuk:
- A hőemelkedés teljesen normális, azonban a magas láz nem, erről érdemes szólni a beavatkozást végző orvosnak.
- Ha a fájdalom enyhülés helyett inkább súlyosbodik.
- A duzzanat teljesen normális az arcon egy szájsebészeti beavatkozás után, azonban, ha nagyon megdagad, az már aggodalomra adhat okot.
- Szájzár esetén is azonnal forduljunk orvoshoz
Mivel enyhíthetjük a fájdalmat és gyorsíthatjuk a gyógyulást fogászati beavatkozások után?
- A jeges borogatás csökkenti a duzzanatot és a gyulladást. Helyezzünk jeges borogatást kívülről az arcra a műtéti seb felé 10 percre. Kis idő elteltével ezt újra meg lehet ismételni.
- Ha írt fel az orvos antibiotikumot, azt akkor is szedjük végig, ha a tünetek megszűntek.
- A fájdalomcsillapítót is az orvos utasításai szerint szedjük.
- A műtétet követő naptól már lehet szájvizet használni.
Milyen szájvizet érdemes használni szájsebészeti műtét után?
Fogászati beavatkozások, szájsebészeti műtétek után csak olyan termékeket használjunk, amik nem irritálják a sebet és a nyálkahártyát, hanem inkább nyugtatnak, fertőtlenítenek, és olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amik segítik a sebgyógyulást. Legyen a termék alkohol- és SLS-mentes!
A Curasept IMPLANT Pro szájöblögetőt szájsebészeti beavatkozás, foghúzások, fogászati implantátumok behelyezése után, 7-14 napig kúraszerűen érdemes használni. A benne található hialuronsav hidratálja a nyálkahártyát, és elősegíti a sebgyógyulást.
Curasept IMPLANT Pro szájöblögető 0,2 % klórhexidint is tartalmaz. A szájsebészeti és fogászati beavatkozások azzal a veszéllyel járhatnak, hogy a kezelés után elszaporodó baktériumok, illetve a toxinjaik a véráramba kerülnek (bacteraemia), és súlyos megbetegedéseket okozhatnak.
Számos kutatás bizonyította, hogy a klórhexidin antibakteriális, és plakk ellenes hatású. Szájsebészeti beavatkozások előtt és után érdemes használni öblögetésre. A klórhexidinnek van egy fogelszínező hatása, azonban a Curasept IMPLANT Pro szájvízben és fogkrémben található szabadalmaztatott ADS® (anti discoloration system) megakadályozza klórhexidin okozta elszíneződést és ízérzék-zavart.
A hialuronsav filmréteget képez az ínyen és a nyálkahártyán, elősegítve a szövetek regenerációját. Ínygyulladás, fogágybetegségek, komplex fogeltávolítás (pl. bölcsességfog), implantátumok behelyezése után a sebek gyors gyógyulása kulcsfontosságú, amit ezek a hatóanyagok nagyban segítenek.
Összefoglalva a műtét utáni pár órában, pár napban legyen a pihenésé a főszerep, fektessünk hangsúlyt arra, hogy a seb ne fertőződhessen el, használjunk olyan termékeket, amik elősegítik a gyógyulást.