Bár gyakran enyhe lefolyású, a rendszeresen visszatérő ínygyulladás hosszú távon károsíthatja az ínyt, a fogakat és a fogágyat. Ezért fontos felismerni a tüneteket és tudni, mikor szükséges szakemberhez fordulni. A kezdődő ínygyulladás hamar súlyossá válhat, érdemes már a legenyhébb tüneteket is komolyan venni.
Mik az ínygyulladás főbb tünetei?
Az ínygyulladás az ínyszövet fogazat körüli részének irritációja és gyulladása. Többféle tünettel jelentkezhet, melyek felismerése már korai stádiumban segíthet a probléma kezelésében. Az alábbi tünetek utalhatnak ínygyulladásra:
- Vörös, duzzadt, érzékeny íny
- Fogínyvérzés fogmosáskor vagy fogselyem használatakor
- Érzékenység, fájdalom
- Kellemetlen lehelet
- Ínyvisszahúzódás – Hosszabb ideje fennálló ínygyulladás esetén az íny visszahúzódik, amitől a fogak érzékennyé válnak
Mi okozza a súlyos ínygyulladást?
Leggyakrabban a rossz technikával tisztított fogakon felszaporodó lepedék és fogkő, vagy az íny és a fogak közé beszorult ételmaradék okozza az egyre súlyosbodó ínygyulladást. Kismamáknál és pubertáskorban a hormonális változások is növelhetik a kialakulásának a kockázatát.
Mikor szükséges orvoshoz fordulni?
Bár az enyhe ínygyulladás esetén az otthoni kezelés is elegendő lehet, azonban laikusként nehéz megállapítani a gyulladás súlyosságát, ezért érdemes enyhébb tünetekkel is fogorvoshoz fordulni.
Mindenképpen javasolt orvosi konzultáció a következő esetekben:
- Ha a fenti tünetek (például fogínyvérzés) több napja fennállnak, és az otthoni kezelések hatására sem javulnak.
- Ha a fájdalom fokozódik, az íny visszahúzódása szembetűnő, vagy a fogak. lazulását tapasztaljuk (ebben az esetben már nem is fogínygyulladásról, hanem már fogágybetegségről beszélünk, aminek a veszélye a fogak elvesztése).
- Ha korábban előfordult már ínygyulladás, és a tünetek újra jelentkeznek.
- Kismamaként fokozottan érdemes a megfelelő szájhigiéniára figyelni, és a legenyhébb tünetekkel is orvoshoz fordulni.
- Ha cukorbetegek vagyunk, vagy valamilyen immunbetegséggel küzdünk, szintén fontos a rendszeres fogorvosi ellenőrzés, mert ezek a betegségek is hajlamosítanak az ínygyulladásra.
Hogyan kezelhető az ínygyulladás?
Az ínygyulladás kezelése a gyulladás súlyosságától függ. Az enyhébb eseteknél elegendő lehet az alapos és rendszeres fogmosás (puha fogkefével), fogselyem használata, a nyelv felületének rendszeres tisztítása. Fontos, hogy fogínyvérzés esetén az általunk használt szájápolási termékek nyugtató és fertőtlenítő hatásúak legyenek.
A rendszeres, megfelelő hatóanyagokat tartalmazó szájöblögető használat nem csak a megelőzésben lehet kulcsfontosságú, de az enyhébb tünetek kezelésében is. A Curasept PERIO PRO a gingivitis (fogínygyulladás) kezelésére és a parodontitis (fogágygyulladás) megelőzésére használható a klórhexidin tartalmának köszönhetően. SLS- és alkoholmentes, így nem irritálja a nyálkahártyát. Bármilyen fogászati beavatkozás után ajánlott a kúraszerű használata (például ínyplasztika, gyökérsimítás), legfeljebb 1 hónapig.
A Curasept PERIO PRO fogkrém napi kétszeri használatával (legfeljebb 4 hónapon keresztül) felerősíthetjük a Curasept PERIO PRO szájöblögető gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő, illetve szájnyálkahártya nyugtató hatását. A Curasept PERIO PRO termékcsalád lepedékellenes hatással is rendelkezik, így az ínygyulladás kiújulása is megelőzhető vele.
A Curasept PERIO PRO szájöblögető és fogkrém segítségével az ínygyulladás tünetei kezelhetőek, a fogászati beavatkozások utáni gyorsabb felépülést is hatékonyan szolgálják.
Súlyos ínygyulladás esetén irány a fogorvos!
A különböző szájüregi problémák sajnos komoly egészségügyi problémákat okozhatnak (szívproblémák, egyéb gyulladásos betegségek) így tegyünk meg mindent fogaink egészségéért! A megfelelő hatóanyagtartalommal rendelkező fogápolási termékek használata alapvető fontosságú, de minden enyhébb tünet megjelenése esetén is érdemes fogorvoshoz fordulni a megelőzés érdekében, mert a súlyos ínygyulladás következménye a fogak elvesztése lehet. Az ínygyulladás időben történő kezelése nemcsak a szájüreg, hanem az általános egészség megőrzéséhez is hozzájárul. A megelőzés szempontjából alapvető a megfelelő szájhigiénia, illetve a rendszeres, fogorvos által történő fogkő eltávolítás.